CECAFA 2017: Burundi humbles Ethiopia to rise aloft group B

CECAFA 2017:

Match Day 4 Results:

Group A

  • Zanzibar 2-1 Tanzania
  • Rwanda 0-0 Libya

Group B:

  • Ethiopia 1-4 Burundi
UBM News
Abdoulazak Fiston

Burundi recorded a comprehensive 4-1 group B victory over horn of African nation Ethiopia during the 2017 CECAFA Senior Challenge cup at the Bukhungu stadium in Kakamega on Thursday afternoon.

Danny Urasenga, Laudit Mavugo and Shassiri Nahimana were all on target for Burundi in the second half following a one all draw by the mandatory half time mark.

Burundi is now top of group B with 4 points off two games, following a goal-less stalemate against Uganda Cranes on Monday at the same venue.

Ethiopians, 3-0 winners against South Sudan in their opener now suffered a set back in the journey to qualify for the knock out stage with their last group game coming on Sunday against Uganda.

Abel Yalew (brace) and Abubakher Sanni had been on target against South Sudan on Tuesday.

There will only be one match on Friday as Uganda Cranes take on the South Sudan Bright Stars.

Uganda is the most successful country with 14 cups won.

POOLS:

  • Group A: Kenya (Hosts), Rwanda (Guest), Libya, Tanzania, Zanzibar – (Based in Machakos)
  • Group B: Uganda, Burundi, Ethiopia, South Sudan  – (Based in Kakamega)

Some Results and Remaining Fixtures:

Match Day 1:

  • Kenya 2-0 Rwanda (Group A) – Kakamega
  • Libya 0-0 Tanzania (Group A) – Machakos

Match Day 2:                            

  • Uganda 0-0 Burundi (Group B) – Kakamega

Match Day 3

  • Zanzibar 3-1 Rwanda (Group A) –Machakos
  • Kenya 0-0 Libya (Group A) – Machakos
  • Ethiopia 3-0 South Sudan (Group B) – Kakamega

Wednesday, 6th December 2017: REST DAY

Thursday, 7th December 2017:

  • Tanzania 1-2 Zanzibar (Group A)  – Machakos
  • Rwanda 0-0 Libya (Group A)  – Machakos
  • Ethiopia 1-4 Burundi (Group B) – 3 pm – Kakamega

Friday, 8th December 2017:

  • Uganda Vs South Sudan (B) – 3 p.m – Kakamega

Saturday, 9th December 2017:

  • Rwanda Vs Tanzania (Group A) – 2 p.m – Machakos
  • Kenya Vs Zanzibar (Group A) – 4 p.m – Machakos

Sunday, 10th December 2017:

  • Ethiopia Vs Uganda (Group B) – 3 p.m – Kakamega

Monday, 11th December 2017:

  • Libya Vs Zanzibar (Group A) – 2 p.m – Machakos
  • South Sudan Vs Burundi (Group B) – 3 p.m – Kakamega
  • Kenya Vs Tanzania (Group A) – 4 p.m – Machakos

Tuesday, 12th December 2017: REST DAY

Wednesday, 13th December 2017: REST DAY

Thursday, 14th December 2017

  • 1st Semi-final: Winner A Vs Runners Up B – 3 p.m

Friday, 15th December 2017

  • 2nd Semi-final: Winner B Vs Runners Up A – 3 p.m

Saturday, 16th December 2017: REST DAY

Sunday, 17th December 2017:

  • Third Place Play off – 1:30 p.m
  • Final: 3 p.m